ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Finansujemy koszty zakwaterowania w internacie uczniom klas pierwszych. Finansujemy również koszty dojazdu do szkoły uczniom klas pierwszych.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 W dniach 7-14 października 2018r. uczniowie Zespołu Szkól w Iwoniczu wraz z opiekunami: p. Bożena Zajdel i p. Katarzyną Marosz – Majewską, po raz kolejny mieli okazję wziąć udział w krótkoterminowej wymianie grup młodzieży w ramach programu Erasmus+. Tym razem celem podróży była słoneczna Kreta.
 W trakcie siedmiodniowego pobytu na tej pięknej wyspie uczniowie wraz ze swoimi rówieśnikami z Grecji, Niemiec, Łotwy, Cypru, Belgii i Włoch z wytężeniem pracowali realizując główne założenia projektu „Mobilise YOUrself – studying and working in the EU”. 

Wzięli udział w panelu naukowym poświęconym analizie rynków pracy w poszczególnych krajach, przygotowali prezentacje multimedialne związane z tym tematem oraz uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli Centrum Doradztwa Zawodowego w Heraklionie. Mieli również okazję zwiedzić Instytut Technologiczny w Heraklionie oraz Uniwersytet Kreteński wraz z jego unikalnymi zasobami bibliotecznymi. W czasie tej wizyty spotkał nas ogromny zaszczyt, a zarazem niespodzianka – poznaliśmy światowej sławy wykładowcę i archeologa Garetha Owensa, który rozszyfrował zapis na dysku z Fajstos – jednym z najstarszych artefaktów kultury minojskiej (XVII w p.n.e.). Ponieważ dr Owens jest silnie związany z programem Erasmus+, zgodził się on zostać naszym przewodnikiem po Muzeum Archeologicznym w Heraklionie oraz w ruinach pałacu króla Minosa w Knossos.
 Niezapomniane wrażenia wywarła także wizyta w lokalnej stacji telewizyjnej, rozgłośni radiowej oraz redakcji gazety. Uczestnicy wymiany zobaczyli jak wygląda „od kuchni” praca dziennikarza, reportera i prezentera telewizyjnego oraz udzielili wywiadów lokalnej telewizji.
 Czas na Krecie to także poznawanie tradycji i walorów turystycznych tego miejsca. Stąd też wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić zabytkową część stolicy Krety i jej okolice – nadmorskie miasteczka Rethymno i Chersonissos. Wzięli udział w warsztatach ręcznej produkcji i dekorowania wyrobów garncarskich oraz obserwowali proces tworzenia słynnej greckiej baklavy.
 Wielkie wrażenie na wszystkich wywarła tradycyjna kreteńska fiesta zorganizowana na rynku miasteczka Thrapsano, powiązana z pokazem tańców ludowych oraz degustacją lokalnych potraw.
 Pełni wrażeń, niezapomnianych chwil i bogatsi o nowe znajomości czekamy na kolejne spotkania międzynarodowe – najbliższe już za kilka miesięcy na Łotwie. A wszystko to dzięki wsparciu Unii Europejskiej i programowi Erasmus+, który w całości finansuje wyjazdy uczniów.