Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął kampanię informacyjną poświęconą programowi „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”. W jej ramach IPN apeluje o pomoc w uzupełnianiu danych o ofiarach, których losy nie zostały dotąd udokumentowane.
Podstawowym celem programu jest ustalenie imiennej listy obywateli II RP, którzy zostali poddani wszelkiego rodzaju represjom ze strony okupanta niemieckiego w latach 1939–1945. Program „Straty osobowe” przywraca nazwiska wszystkim możliwym dziś do zidentyfikowania ofiarom i osobom represjonowanym, które we wrześniu 1939 roku były obywatelami II RP (wszystkich narodowości).
straty.pl – to internetowa i ogólnodostępna baza ofiar niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej będąca wynikiem programu dokumentacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”.
W bazie danych zebrano informacje o 5 565 892 ofiarach i osobach represjonowanych przez niemiecki reżim, m.in. abp. Antonim Julianie Nowowiejskim, Henryku Ząbku, Marii Hiszpańskiej-Neumann, niespełna 15 letniej Czesławie Kwoce, a także dwóch kobietach, których obrączki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych w Dolinie Śmierci w Chojnicach: Irenie Szydłowskiej i Annie Stołowskiej.
- Nie ma w Polsce rodziny, której hekatomba II wojny światowej nie zabrałaby krewnych lub choćby przyjaciół czy sąsiadów. Przywrócić ofiarom tożsamość – to nasz wspólny obowiązek – podkreśla dr Karol Nawrocki, Prezes IPN. Baza straty.pl wciąż jest aktualizowana i poszerzana. Korzystamy z materiałów archiwalnych i prokuratorskich, ale także z danych pochodzących od Państwa. Apeluję o dalsze zgłaszanie informacji o Państwa bliskich poszkodowanych w wyniku niemieckiej okupacji. Żadna ofiara nie powinna pozostać anonimowa.W tym momencie powoli wyczerpują się jednak źródła IPN, które służą do uzupełniania tej bazy. Tymczasem na identyfikację wciąż czeka wiele ofiar. Instytut szuka więc osób, które pomogą dokończyć cały projekt – powiedział prezes IPN.
W ramach kampanii IPN na ulice polskich miast wychodzą wolontariusze, którzy rozdają ulotki i informują o programie.
Osoby chcące podzielić się posiadanymi informacjami, mogą otrzymać od nich formularz, który można wypełnić na miejscu lub odesłać do Instytutu.
Kampania dotycząca programu będzie prowadzona także w najbliższych miesiącach podczas wydarzeń organizowanych przez IPN.