ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811
Technika Zawodowe, zawód: technik ekonomista, architektury krajobrazu, informatyk, pojazdów samochodowych, mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, żywienia i usług gastronomicznych, logistyk. Liceum Ogólnokształcące: oddział mundurowy o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne, oddział sportowy. Branżowa Szkoła I Stopnia: kierowca mechanik, mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik maszyn i urządzeń drogowych

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 Święto poświęcone niezłomnym bohaterom, żołnierzom, którzy walczyli o słuszną sprawę. O wolność i niepodległość ojczyzny. Ich historia obfitowała nie tylko w bitwy z bolszewikami, zasadzki, rozbijanie więzień i ubeckich posterunków, ale także w osobiste ludzkie tragedie. Mimo heroizmu, poświęcenia, oddania idei walki o suwerenność ojczyzny byli skazani na klęskę.Bici, torturowani, więzieni i mordowani w ubeckich katowniach, a później pogrzebani w bezimiennych grobach. Władza ludowa próbowała ich ofiarę wymazać z historii i ludzkiej pamięci. Dziś po latach, co roku przypominamy ich patriotyzm i oddanie ojczyźnie.

 Dlatego po raz kolejny członkowie Klubu Historycznego im. AK z naszej szkoły uczestniczyli w sesji naukowej, poświęconej Niezłomnym. Spotkanie zostało zorganizowane przez krośnieńską PWSZ, IPN Oddział w Rzeszowie i p. Piotra Babinetza – Posła na Sejm RP.
 Wykład wygłosił p. Czesław Nowak – kustosz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, przybliżając postać majora Władysław Steca „Walka”, pochodzącego z Przybówki żołnierza AK, represjonowanego w okresie stalinowskim za działalność niepodległościową.  Następnie wystąpił dr Krzysztof Tochman (IPN Oddział Rzeszów), prezentując majora Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”- cichociemnego, żołnierza AK i WiN, bestialsko torturowanego i zamordowanego przez UB.
 Na koniec zebrani obejrzeli film pt. ”Zapora” w reżyserii Konrada Starczewskiego.