Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Współczesna młodzież niewiele wie na temat wydawnictw drugiego obiegu, wydarzeń lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, czy stanu wojennego i jego ofiar. Tymczasem w latach 70. i 80. XX w. z książek, ulotek, gazetek drukowanych na prostych maszynach, na papierze niezbyt wysokiej jakości, maleńkim drukiem poznawano bieżące wydarzenia, bohaterów, o których ówczesna władza milczała, pisarzy, którzy poruszali kwestię wolności, totalitaryzmu, zniewolenia. Już w ubiegłym roku zrodził się pomysł zorganizowania spotkania dla klas gimnazjalnych i przybliżenia im tej problematyki.

Chcieliśmy, ten niezwykle ważny wycinek współczesnej historii, pokazać oczyma jej świadka, osoby, która boleśnie doświadczyła wydarzeń stanu wojennego, aktywnie uczestniczyła w strukturach podkarpackiej Solidarności i prowadziła podziemną działalność wydawniczą. Stąd zaproszenie dla działacza opozycyjnego p. Stanisława Majerskiego oraz młodzieży z sąsiedniej szkoły w Iwoniczu.
 Spotkanie pod hasłem „Zakazane słowa”, odbyło się w 13 grudnia, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w internacie przy naszej szkole. Pani dyrektor Jolanta Bajgier przywitała przybyłych gości, którzy tłumnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie (na sali było ok. stu osób), dzieląc się swoimi przeżyciami, związanymi z lekturą wydawnictw podziemnych i wprowadzeniem stanu wojennego. Następnie p. Agnieszka Gościńska słowem wprowadzenia przedstawiła sytuację polityczną i społeczną Polski okresu PRL–u i zaprosiła do zabrania głosu honorowego gościa.
 Pan Stanisław w sposób ciekawy i barwny opowiadał o swojej młodości w latach osiemdziesiątych, stanie wojennym, więzieniu, przesłuchaniach, rewizjachi działalności wydawniczej. Zaprezentował także swoje osobiste pamiątki więzienne, matryce drukarskie, fotografie i odznaczenia, którymi został uhonorowany w wolnej Polsce. Są to m.in.: Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski Poloniae Restituta przyznany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2010 r. i Krzyż Wolności i Solidarności przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku br.
 W trakcie spotkania uczniowie mogli obejrzeć wystawę pt. „Książki poza cenzurą 1976 – 1989” wypożyczoną przez IPN w Rzeszowie oraz prywatne zbiory wydawnictw drugiego obiegu udostępnione przez p. Jolantę Bajgier (Zespół Szkół w Iwoniczu), p. Grzegorza Gościńskiego (Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego) i p. Łukasza Kyca (Muzeum Podkarpackie w Krośnie).
 Gospodarze, w trakcie spotkania zaproponowali także gościom „ucztę kryzysową”. Poczęstowano ich wyrobem cukierniczym lat osiemdziesiątych, produkowanym wówczas w domach, który nazywano blokiem, a zastępował on dzieciom czekoladę, będącą tamtym czasie towarem deficytowym i reglamentowanym.
 Na zakończenie p. Maria Blicharczyk podziękowała p. Stanisławowi za żywą, z serca płynącą lekcję historii, poświęcony prywatny czas i chęć spotkania z młodzieżą.
 Organizatorzy dziękują przybyłym gościom, dyrekcji, p. kierownik internatu, uczennicom A. Duszczyńskiej i P. Kamińskiej za uświetnienie spotkania pięknie wykonanymi utworami muzycznymi oraz p. M. Sroce i p. J. Półchłopek i uczniom Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych za przygotowanie poczęstunku.

Nauczyciele bibliotekarze i Klub Historyczny im. AK

image01.jpg image02.jpg image03.jpg

image04.jpg image05.jpg image06.jpg

image07.jpg image08.jpg image09.jpg

image10.jpg image11.jpg image12.jpg

image13.jpg image14.jpg image15.jpg

image16.jpg image17.jpg image18.jpg

image19.jpg image20.jpg image21.jpg

image22.jpg image23.jpg image24.jpg

image25.jpg image26.jpg image27.jpg

image28.jpg image29.jpg image30.jpg

image31.jpg image32.jpg image33.jpg