Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
image27

 Od 2011r. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, żołnierzy którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni lecz walczyli dalej o w pełni wolną i niepodległą Polskę. Z tej okazji 1 marca 2016r. w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyła się wyjątkowa lekcja historii, na którą zaproszono młodzież z 5 szkół noszących imię rotmistrza Witolda Pileckiego.

 Wśród zaproszonych była także 18- osobowa grupa naszej szkoły. Z wizytą do Pałacu Prezydenckiego udali się przedstawiciele klas I, II i III liceum ogólnokształcącego oraz członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, którym towarzyszyli: pan dyrektor Leszek Zajdel, pani wicedyrektor Jolanta Bajgier oraz panie Agnieszka Gościńska i Elżbieta Zajdel.
 W tej niezwykłej lekcji wziął udział gospodarz Pałacu Pan Prezydent Andrzej Duda, a także córka bohaterskiego rotmistrza pani Zofia Pilecka- Optułowicz i pan gen. Jan Podhorski ps. Zygzak, żołnierzem NSZ.
 Spotkanie prowadził minister Wojciech Kolarski, a lekcję historii wygłosił Arkadiusz Gołębiewski - operator, reżyser, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, autor projektu edukacyjnego „Nakręć dziadka komórką”. Pan Gołębiewski przypomniał kim są „Wyklęci”, jak wydobywa się ich z zapomnienia i jak ich postawy wpływają na postawy rówieśników licealistów goszczących u Prezydenta. Arkadiusz Gołębiewski przez lata spotykał się i dokumentował spotkania z bohaterami komunistycznego podziemia, a także z rodzinami tych, którzy zostali zamordowani. O tych spotkaniach opowiadał i zachęcał młodzież, aby szukali bohaterów, często zapomnianych, w swoich rodzinach, wśród krewnych, znajomych, aby przeglądali rodzinne pamiątki, stare zdjęcia. Zachęcał, aby zapisywali wspomnienia na wszelkie możliwe dzisiaj sposoby, aby włączali się w projekt „Nakręć dziadka komórką”.

djembed

  Nie zabrakło także słów Pana Prezydenta skierowanych do młodzieży, który powiedział m.in.: „Bardzo się cieszę, że jesteście tutaj. Patrzę na was, wspominam swoje dzieciństwo i młodość i musze przyznać, że wam zazdroszczę. Zazdroszczę wam, że chodzicie do szkół imienia rotmistrza Witolda Pileckiego, że to, co przez wiele lat mojego dzieciństwa i wczesnej młodości było głęboko skrywane, zadeptywane, zakłamywane, a dzisiaj można o tym głośno mówić. I dzisiaj trzeba o tym głośno mówić”.  

 Po skończonym spotkaniu na zaproszonych gości czekał poczęstunek w pałacowym Ogrodzie Zimowym. Był czas na odpoczynek, chwilę refleksji i miłe rozmowy, szczególnie ja ta z panią Zofią Pilecką – Optułowicz.
 Na zakończenie młodzież miała także możliwość zwiedzenia pałacu, poznania jego historii i odwiedzenia Sali Obrazowej, Sali Chorągwianej, Kaplicy, czy Sali Białej, w której Prezydent przyjmuje głowy państw i szefów rządów innych krajów.
Zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego i uczestnictwo w niezwykłej lekcji historii, która była jednym z punktów centralnych obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych w Pałacu Prezydenckim, to wielkie wyróżnienie i zaszczyt dla całej społeczności Zespołu Szkół w Iwoniczu, która od 30 września 2010r. należy do rodziny szkół, której patronuje wyklęty - niezłomny rotmistrz Witold Pilecki.

image01.jpg image02.jpg image03.jpg

image04.jpg image05.jpg image06.jpg

image07.jpg image08.jpg image09.jpg

image11.jpg image12.jpg image13.jpg

image14.jpg image15.jpg image16.jpg

image17.jpg image18.jpg image19.jpg

image20.jpg image21.jpg image22.jpg

image23.jpg image24.jpg image25.jpg

image26.jpg image27.jpg image28.jpg

image29.jpg image30.jpg image31.jpg

image32.jpg image33.jpg image34.jpg

image35.jpg image36.jpg image37.jpg

image38.jpg image39.jpg image40.jpg

image41.jpg image42.jpg image43.jpg