ZS w Iwoniczu
zs@iwonicz.pl, 13 4351811

foto1

Nasza szkoła - Twój wybór

foto1

Nowoczesne pracownie językowe

foto1

Pracownie technologii gastronomicznej i obsługi konsumenta

foto1

Nowoczesne warsztaty szkolne

foto1

Strzelnica, hala i obiekty sportowe Orlik 2012

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
image008

 5 kwietnia 2016r. naszą szkolę odwiedzili przedstawiciele Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN z Wrocławia. Głównym celem Stowarzyszenia jest rozwijanie inicjatyw i projektów kresowych, polonijnych, historycznych i edukacyjnych. Dla zgromadzonych w bibliotece uczniów przygotowali oni zajęcia poświęcone żołnierzom wyklętym.

 W trakcie spotkania uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu, obejrzeli film poświęcony przywracaniu pamięci o podziemiu antykomunistycznym w życiu publicznym i poznali umundurowanie i uzbrojenie oddziałów partyzanckich.
 Łącznikiem między Iwoniczem a Wrocławiem okazała się postać jednego z wyklętych - kapitana Eugeniusza Werensa ps. „Pik”. W lipcu 1944 r. brał on udział w wyzwalaniu spod niemieckiej okupacji Iwonicza (tzw. Rzeczpospolita Iwonicka). Po wkroczeniu Armii Sowieckiej do Iwonicza, „Pik” wyjechał do Wrocławia, gdzie nawiązał kontakty z byłymi członkami AK i NOW. W drugiej połowie maja 1946 roku bezpieka trafiła na trop grupy Werensa. Po jednodniowym procesie wraz z resztą swej grupy dostał wyrok śmierci. Wykonany w kwietniu 1947 r. Szczątki kpt. Werensa zostały odnalezione w wyniku prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych, prowadzonych na przełomie 2011/2012 r. przez IPN.

 Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość przymierzenia przez uczniów rekwizytów przywiezionych przez Stowarzyszenie.